Zakup mieszkania kontra wynajem. Porównanie rozwiązań

16-09-2020

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy chce się usamodzielnić. Wtedy zaczyna szukać dla siebie pierwszego własnego mieszkania, w którym będzie mógł żyć wedle swoich reguł. Własne mieszkanie daje poczucie wolności i niezależności. Możemy w nim robić to, co chcemy, bez pytania rodziców, czy współlokatorów o pozwolenie. Rozglądając się za własnym lokum, zadajemy sobie pytanie: czy lepiej jest kupić mieszkanie na własność, czy może bardziej opłacalny będzie jego wynajem? W dzisiejszym wpisie przedstawimy wady i zalety obu tych rozwiązań!

Wady i zalety zakupy mieszkania

Zakup mieszkania to przede wszystkim symbol osiągnięcia stabilizacji życiowej. Kupując je na własność, zyskujemy bezpieczną przystań. Obecnie stosunkowo łatwo jest dostać kredyt hipoteczny od banku, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. Zaletą tej opcji jest fakt, że po spłaceniu całego kredytu mieszkanie będzie nasze. Co prawda raty kredytu ciążą na właścicielach przez wiele lat (często 20, a nawet 30 lat), ale każda spłacona rata przybliża ich do posiadania mieszkania na własność. Jest to więc dobra inwestycja kapitału, dzięki której w przyszłości będzie można sprzedać mieszkanie lub oddać je np. swoim dzieciom. W przypadku wynajmu również trzeba płacić comiesięczny czynsz oraz opłaty, które jednak pokrywają zaledwie koszty utrzymania wynajmujących przez jeden miesiąc – wpłacone na rzecz wynajmu pieniądze nigdy nie spowodują, że mieszkanie stanie się naszą własnością. Wynajem jest rodzajem usługi polegającej na udostępnianiu nieruchomości za konkretne określone w umowie wynagrodzenie. Zakup mieszkania jest tańszy niż jego wynajem. Biorąc pod uwagę, wszystkie raty kredytowe, jakie musi spłacić bankowi nabywca, finalnie i tak o wiele bardziej się to opłaca niż jego wynajem. Z badań rynku nieruchomości przeprowadzonych w 37 stolicach europejskich przez HRE Investments wynika, że najem mieszkań w tych miastach jest około 51% droższy od ich zakupu. W Polsce różnica między najmem a zakupem mieszkania jest szacowana na około 30% na korzyść zakupu. 

W podanych wyżej kalkulacjach nie były uwzględnione dodatkowe koszty, jakie będzie musiał ponieść nabywca mieszkania. Chodzi przede wszystkim o koszt wykończenia własnych czterech kątów. Szacuje się, że na urządzenie nowego mieszkania trzeba przeznaczyć około 10% jego ceny. Zakup mieszkania jest najbardziej opłacalny, jeżeli właściciele nie zamierzają zmieniać miejsca zamieszkania. 

Wady i zalety wynajmu mieszkania

Wynajmowanie mieszkania to dobre rozwiązanie, jeżeli ktoś nie wiąże z danym miejscem swojej przyszłości. To idealne rozwiązanie np. dla studentów albo osób, które ze względów zawodowych są zmuszone do częstych zmian lokalizacji. Zaletą wynajmowanych mieszkań jest niewątpliwie to, że są już wykończone i urządzone, można więc się do nich od razu wprowadzać, nie przeznaczając na to dodatkowych pieniędzy. Nie trzeba też martwić się o wieloletnie zadłużenie w banku, które będziemy zmuszeni regularnie spłacać. Jest to więc dobre wyjście dla wszystkich osób, które nie mają stabilnej sytuacji finansowej. Decydując się na wynajem, możemy sobie zazwyczaj pozwolić na zdecydowanie większe mieszkanie, niż to, jakie moglibyśmy kupić. Różnica w cenie najmu małego i dużego lokum nie jest duża, a różnica między spłatą kredytu za małe i duże mieszkanie jest znacząca, co najczęściej uniemożliwia nam zakup większej nieruchomości.

Największą wadą wynajmu jest to, że mimo comiesięcznie wpłacanych właścicielowi mieszkania pieniędzy, nigdy nie będzie ono naszą własnością. Warto pamiętać o tym, że własna nieruchomość to doskonała ochrona pieniędzy przed inflacją. Własne mieszkanie to idealna inwestycja chroniąca nasz kapitał. Obok metali szlachetnych to najstabilniejsza inwestycja, której realna wartość utrzymuje się na tym samym poziomie przez wiele lat.