Zakup mieszkania jako inwestycja

20-01-2020

Kiedy na naszym rachunku bankowym pojawiają się rezerwy finansowe, których nie potrzebujemy na realizowanie bieżących potrzeb, pojawia się chęć zainwestowania ich. Dzięki różnym inwestycjom nasze pieniądze będą pracowały i za jakiś czas przyniosą nam realny zysk. Dobra inwestycja to doskonały pomysł na skuteczne zwiększanie kapitału. Do wyboru mamy różne opcje, możemy inwestować w złoto, sztukę, lokaty czy obligacje. Inną, niezwykle korzystną, inwestycją jest zakup nowego mieszkania, które przeznaczymy na wynajem. Szczególnie w dużych miastach ma to sens i jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. 

Jakie mieszkanie jest dobrą inwestycją?


Nie każde zakupione przez nas mieszkanie jest gwarancją dobrej inwestycji. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kupna, przeprowadźmy dokładną analizę rynku. Zorientujmy się, jaka lokalizacja w naszym mieście jest najbardziej atrakcyjna, czyli gdzie najwięcej ludzi chce wynająć mieszkanie. Sprawdźmy różne oferty i wybierzmy tę, która jest najatrakcyjniej położona, ma dobrą cenę i jest ładna. Estetyka ma duże znaczenie, bo ładne, ustawne mieszkanie będzie nam łatwiej wynająć. Mówiąc o atrakcyjnej lokalizacji, mamy na myśli takie usytuowanie mieszkania, które umożliwia szybkie dotarcie do sklepu, apteki, przychodni, przystanków autobusowych czy tramwajowych, parku czy placu zabaw. Dobrze skomunikowane lokum to gwarancja sukcesu naszej inwestycji.


Ile można zarobić na mieszkaniu?


Mieszkanie, które ma być naszą inwestycją, będzie przeznaczone na wynajem. W ten sposób będzie przynosić nam comiesięczne zyski. Badania rynku donoszą, że na wynajmie mieszkania można zarobić nawet 4-5% w skali roku! Aby uzyskać taki przychód, musimy przede wszystkim zakupić atrakcyjne mieszkanie, ale także dobrze przemyśleć wysokość czynszu. Nie może być on za wysoki ani za niski. Czynsz jest czynnikiem, od którego będzie zależała rentowność poczynionej przez nas inwestycji. Najlepszą pomocą przy ustalaniu optymalnego czynszu jest przejrzenie ofert mieszkań pod wynajem w najbliższym sąsiedztwie. Dzięki zapoznaniu się z cenami innych mieszkań na wynajem w okolicy będziemy mogli odpowiednio oszacować kwotę, jaką możemy uzyskać z tytułu najmu i szybko znaleźć najemców. Pamiętajmy, że najgorsze dla naszej inwestycji są okresy, kiedy nieruchomość stoi pusta, dlatego starajmy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić jej ciągłość wynajmu.