Zakup mieszkania: dlaczego warto wybrać tzw. nowe budownictwo?

30-08-2019

Nowe kontra stare. Co się bardziej opłaca?

Zaczniemy od kwestii finansowych, gdyż to właśnie one są kluczowe dla tego rodzaju inwestycji. Chociaż panuje ogólne przekonanie, że mieszkania w starym budownictwie są tańsze, to jednak w praktyce sytuacja na rynku może być różna. Po pierwsze, wszystko zależy od tego, jaka jest lokalizacja danej nieruchomości. Po drugie, wiele zależy od stanu mieszkania. Niekiedy koszt generalnego remontu starszego mieszkania jest porównywalny z kosztami wykończenia nowego. Po trzecie, w przypadku nowych mieszkań możemy liczyć na szereg dodatkowych udogodnień, których często nie zapewniają starsze lokale, np. nowoczesne windy, miejsca postojowe, garaże, komórki lokatorskie, rozbudowana infrastruktura osiedlowa itd. Obecnie deweloperzy zabiegają, aby zapewnić mieszkańcom coś więcej niż tylko własne “cztery kąty” do komfortowego mieszkania, co często było zupełnie ignorowane w przeszłości, szczególnie w tzw. blokach z wielkiej płyty. Kalkulując, co bardziej się opłaca, warto wziąć to pod uwagę.

Nowe kontra stare. Jakość wykonania

Nowe bloki są tworzone w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne, które z oczywistych względów bywają nieco lepsze niż te stosowane w przeszłości, a to ma bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania takich budynków. Dotyczy to nie tylko obiektów z czasów PRL-u, ale nawet budownictwa z lat ‘90, które również nie jest pozbawione wad. To jedna z głównych przyczyn, dla których obecnie Polacy znacznie chętniej skłaniają się ku nowym mieszkania od deweloperów.

Nowe mieszkanie tworzone są z zastosowaniem udoskonalonych rozwiązań, a używane materiały zwykle są lepszej jakości niż te, z których korzystano kilkadziesiąt lat temu. Dzięki temu zdecydowanie lepsze są m.in. właściwości cieplne. Co więcej, kupując mieszkanie od dewelopera, możemy liczyć na to, że ewentualne wady budynku czy samego mieszkania zostaną naprawione w ramach gwarancji. Kilkudziesięcioletnie budynki zwykle wymagają wykonania gruntownych i bardzo kosztownych remontów, co może znacząco podnieść koszty utrzymania.

Dodatkowo warto też wziąć pod uwagę rozkład mieszkań. Każdy z nas zapewne pamięta ślepe kuchnie, niewielkie pokoje, ciemne korytarze czy ciasne klatki schodowe w starym budownictwie. Nowe mieszkania są najczęściej znacznie lepiej zaprojektowane: mają przestronne kuchnie, często połączone z jadalnią i salonem, pokoje są ustawne, niejednokrotnie mają garderobę, większe okna itd. To wszystko również ma bezpośredni wpływ na komfort mieszkania.