Usytuowanie mieszkania względem stron świata. Dlaczego to ma znaczenie?

18-11-2019

Podczas poszukiwań idealnego mieszkania ważne dla nas jest jego umiejscowienie, zajmowana kondygnacja oraz metraż. Nie wszyscy zwracają uwagę na jego usytuowanie względem stron świata, a warto ten aspekt uwzględnić.

Energia wprost ze słońca

Powszechnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jasne i nasłonecznione. Przedstawia się je jako idealne do zamieszkania, gdyż duża dawka promieni słonecznych zapewnia domownikom dobre samopoczucie i wiele pozytywnej energii niezbędnej do działania. Tryb życia w zgodzie z rytmem słońca uważany jest za zdrowszy i bardziej harmonijny. Rozświetlone mieszkania sprawiają wrażenie przestronniejszych i większych niż są rzeczywiście. Uważa się je za cieplejsze, a więc pozwalające zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, głównie w chłodniejszych miesiącach. W przypadku decyzji o zmianie miejsce zamieszkania takie mieszkanie znajdzie o wiele łatwiej nowych nabywców.

Usytuowanie w zgodzie z trybem życia

Mieszkaniami najbardziej doświetlonymi są te, których okna znajdują się od południowej i zachodniej strony. Takie usytuowanie mieszkania względem stron świata pozwala cieszyć się światłem słonecznym przez cały dzień. Chociaż ten układ spotyka się z dużą uwagą ze strony nabywców, to warto wiedzieć, że nie jest on jedynym i idealnym rozwiązaniem. Na zakup mieszkania w takim umiejscowieniu powinny się zdecydować osoby, które pierwszą połowę dnia spędzają poza domem, natomiast popołudnia to czas ich relaksu i troski o sprawy domowe. Wówczas docenią ulokowanie salonu lub kuchni, ewentualnie pokoju dziecięcego od strony południowej czy zachodniej. Tymczasem osoby pozostające w domu do późnych godzin, a nawet aktywne w nim zawodowo powinny rozważyć wybór mieszkania, którego okna wychodzą na północ i wschód. Tak zorientowane mieszkanie umożliwi owocne wykorzystanie światła dziennego. Warto pamiętać, że niemal te same zalety będą reprezentowały lokale usytuowane względem tzw. kierunków pośrednich. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup lokalu usytuowanego w zgodzie z naszymi oczekiwaniami, nie warto zwlekać z sfinalizowaniem transakcji. Pamiętajmy, że najbogatsza jest oferta dostępna w przedsprzedaży. Natomiast w przypadku, gdy stwierdzimy, że mieszkania o interesującej nas lokalizacji są już niedostępne, warto rozważyć wybór o innym usytuowaniu, a przede wszystkim je obejrzeć. Być może sposób zabudowy oraz rozwiązania architektoniczne sprawią, że mieszkanie, którego okna wyglądają ku północnej stronie świata, nas zauroczy.