Urządzanie nowego mieszkania krok po kroku

13-02-2019

Własne cztery kąty to cel, do którego dąży większość z nas. Wybór odpowiedniego mieszkania to niełatwe zadanie, wiążące się z długim i wymagającym procesem decyzyjnym. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na układ funkcjonalny mieszkania, ale również na jego lokalizację i walory energooszczędne. Po podjęciu wszystkich niezbędnych decyzji możemy wreszcie odebrać klucze do wymarzonego lokum. Okazuje się jednak, że… to dopiero początek! Nowe mieszkania wymagają jeszcze wykończenia i zaaranżowania.

 

Etapy wykańczania mieszkania deweloperskiego


Stan deweloperski to pojęcie, którym określamy stopień wykończenia mieszkania. W zależności od generalnego wykonawcy, wykonane prace wykończeniowe mogą się od siebie różnic. W podstawowym zakresie zazwyczaj można liczyć na wykonane posadzki, otynkowane ściany i sufity oraz rozprowadzoną instalację elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną. Lokum w stanie deweloperskim należy dostosować do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę przyzwyczajenia i nawyki mieszkańców oraz indywidualne gusta i upodobania. Co należy wykonać po kolei?

Na początku trzeba zorientować się, czy liczba punktów elektrycznych jest wystarczająca. Pierwszym etapem wykańczania nowego mieszkania jest modyfikacja instalacji elektrycznej i przyłączy hydraulicznych. To również etap wykonywania niezbędnych wnęk, sufitów podwieszanych czy dodatkowych ścianek działowych. Następnie przychodzi czas na ewentualne poprawienie tynków, prace glazurnicze oraz pierwsze malowanie. Potem możemy zacząć układać podłogę oraz montować instalację sanitarną i armatury w łazience. Kolejny etap to montaż szaf, drzwi wewnętrznych i listew przypodłogowych. W tym czasie można także założyć osprzęt elektryczny i oprawy oświetleniowe. Po uporaniu się z tymi czynnościami zaczynamy urządzać kuchnię, czyli podłączać niezbędne sprzęty AGD oraz montować meble na wymiar i blaty kuchenne. Na sam koniec zostają prace aranżacyjne i dekoratorskie, czyli wybór odpowiedniego wyposażenia i dekoracji.

 

Wskazówki do aranżacji nowego mieszkania


W sytuacji, gdy urządzamy nowe mieszkanie po raz pierwszy warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach. Podstawowa zasada jest taka, że stylistyka mieszkania powinna odpowiadać gustom mieszkańców, a nie ogólnie panującym modom. W mieszkaniu musimy czuć się dobrze i swobodnie. Starajmy się, aby sprzęty nie zdominowały przestrzeni i nie multiplikowały wrażenia chaosu. Zwróćmy uwagę na dostateczne oświetlenie wszystkich pomieszczeń – w małych przestrzeniach lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon i rolet. Niewielkie mieszkania można optycznie powiększyć wykorzystując biały kolor oraz meble o wykończeniu szklanym i chromowanym, które będą odbijać światło. Pamiętajmy, że barwy są skutecznym narzędziem w kształtowaniu nastrojów i samopoczucia. Nie bójmy się akcentów i kontrastów. Dobry efekt uzyskamy, trzymając się jednego stylu i stosując rytmizację przestrzeni za pomocą powtarzania i stopniowania.