Ulga podatkowa na zakup nowego mieszkania. Poznaj widełki

09-11-2020

W 2020 roku rząd rozpoczął prace nad wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej dla osób kupujących mieszkania. To dobra wiadomość dla wszystkich planujących jego zakup w najbliższej przyszłości. No właśnie – czy dla wszystkich? Jakiej wysokości ulgi można się spodziewać i kiedy zostanie ona faktycznie wprowadzona?

Cel wprowadzenia ulgi

Szacuje się, że pomimo ciągłego zwiększania oferty mieszkaniowej przez deweloperów, w Polsce nadal brakuje około 1 miliona mieszkań. Rząd od lat planuje ułatwić młodym ludziom zakup własnego M. Wprowadzenie ulgi podatkowej na zakup mieszkania jest taką formą wsparcia, która ma na celu zmniejszenie obciążeń finansowych kosztów zakupu mieszkania. Ma to pomóc, szczególnie młodym ludziom, rozpocząć życie „na swoim”, co jest pośrednim wsparciem demografii. Często to własne lokum jest warunkiem decyzji o posiadaniu potomstwa.

Kiedy i dla kogo nowa ulga podatkowa?

Choć rząd pracuje nad ulgą już od początku 2020 roku. Plany te nieco zakłóciła pandemia. Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju zapewniają jednak, że do końca tego roku, szczegóły wprowadzenia ulgi podatkowej zostaną dopracowane. Jeśli tak się stanie, z ulgi będzie można korzystać już 2021 roku. Do kogo ma być ona kierowana? Choć w pierwszym założeniu miała ona dotyczyć rodzin, zmodyfikowano to i ulga mieszkaniowa ma przysługiwać każdemu, kto kupuje pierwsze mieszkanie lub dom. To dobra wiadomość, która oznacza, że ulgą zostaną objęci także ci, którzy jeszcze nie założyli rodziny, ale chcą kupić mieszkanie lub dom.

Wysokość ulgi podatkowej

Zapowiadana wysokość ulgi podatkowej może rozczarować. Szacuje się, że w zależności od ceny nieruchomości, ma ona wynosić od 4600 zł do 12000 zł w rozłożeniu na kilka lat. Biorąc pod uwagę realne ceny nieruchomości, należy się zastanowić, czy taka kwota ulgi jest mechanizmem zachęcającym do zakupu nieruchomości. Oczywiście zawsze lepiej jest płacić niższe podatki, jednak trudno oczekiwać, że kwota, w zależności o lokalizacji nieruchomości, odpowiadająca zakupowi około 1 m2 mieszkania, (mieszkania w Rzeszowie – ok. 5500-6500 zł/m2) jest mechanizmem zachęcającym do jego zakupu.

Szczegóły planów związanych z wprowadzeniem rzeczonej ulgi są na razie nieznane. Prace nad nią wciąż trwają. Pandemia, znacznie obciążająca budżet, może mieć wpływ także na jej realizację. Należy oczekiwać, że szczegóły wprowadzenia ulgi mieszkaniowej zostaną ogłoszone w 2021 roku.