Rola lokalizacji przy wyborze miejsca zamieszkania

05-03-2020

Na cenę mieszkania z rynku pierwotnego wpływa wiele istotnych czynników, takich jak standard wykończenia, atrakcyjność architektoniczna budynku, czy jego funkcjonalne rozplanowanie i metraż. Jednak kluczowym czynnikiem decydującym o cenie mieszkania jest jego lokalizacja. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego jest to tak ważna kwestia.

Dobra lokalizacja – cóż to oznacza?

Na początku zastanówmy się, czym tak naprawdę jest dobra lokalizacja. Chodzi przede wszystkim o położenie danej inwestycji względem centrum miasta. Najdroższe mieszkania są położone w dzielnicach centralnych, ponieważ mieszkając w takim miejscu, mamy wszystko pod ręką i nie musimy codziennie pokonywać wielu kilometrów i tracić cennego czasu na uciążliwe dojazdy do pracy, na zakupy, do kina czy gdziekolwiek indziej. W dużych aglomeracjach miejskich mieszkańcy tracą około 10 godzin tygodniowo na dojazdy do szkół i pracy! Jednak nie tylko mieszkania usytuowane w centrach miast są dobrze zlokalizowane. Wszystkie dzielnice, które są dobrze skomunikowane z centrum oraz innymi dzielnicami także zaliczamy do dobrze zlokalizowanych. Dobra lokalizacja bezpośrednio przekłada się na to, ile czasu właściciel mieszkania będzie musiał w przyszłości przeznaczyć na dojazdy. To dlatego ma tak duży wpływ na cenę nieruchomości. 

Dobra lokalizacja to sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska, położenie blisko centrum, a także usytuowanie w pobliżu różnych miejsc strategicznych. Do tego typu miejsc zaliczamy: sklepy, przychodnie, szpitale, punkty usługowe, żłobki, przedszkola, szkoły, biblioteki, kina, restauracje, kawiarnie, parki, place zabaw i wiele innych. Mieszkanie, które jest zlokalizowane blisko takich miejsc, jest atrakcyjniejsze, ponieważ w przyszłości jego właściciel będzie mógł zaoszczędzić sporo czasu na dojazdach. Wygodniej mieszka się w miejscu, z którego nie trzeba wydostawać się codziennie samochodem, aby skorzystać z oferty miejskiego życia. 

Dlaczego warto zwracać szczególną uwagę na lokalizację?

Wybierając dla siebie i swojej rodziny odpowiednie mieszkanie, zwracajmy szczególną uwagę na jego lokalizację. To ona będzie miała największy wpływ na komfort naszego codziennego życia w nowym miejscu. Każde mieszkanie można urządzić po swojemu, wykończyć tak, aby odpowiadało naszym oczekiwaniom, ale lokalizacji nie da się zmienić, dlatego to ona powinna w największym stopniu wpływać na wybór odpowiedniego lokum.