Optymalny metraż mieszkania, czyli jaki?

11-02-2020

Podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania jedną z podstawowych kwestii, jaką trzeba będzie określić już na początku poszukiwań, jest metraż naszego przyszłego lokum. Jest to sprawa bardzo ważna, a jednocześnie uzależniona przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji. Wbrew pozorom nie tylko małe mieszkania są chętnie wybierane. Duże metraże zapewniają rodzinom wysoki komfort życia, a także okazują się trafioną inwestycją na przyszłość. Jaki zatem powinien być optymalny metraż mieszkania? Spróbujemy podpowiedzieć w dalszej części naszego artykułu.

Jakie mieszkania są najatrakcyjniejsze na rynku?

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2- lub 3-pokojowe o metrażu średnio od ok. 45 do 55 m². To zdecydowanie najchętniej wybierany metraż z kilku powodów. Przede wszystkim takie mieszkania zapewniają wygodę nawet dla rodzin z dziećmi. Wiele osób, w tym przede wszystkim młodych par, wybiera je właśnie z myślą o powiększeniu rodziny w przyszłości. Jest to również dogodna opcja w przypadku wynajmu. Takie mieszkanie stanowi też dobrą inwestycję, jeśli planujemy kiedyś je sprzedać.

Jednocześnie małe najmniejsze lokale, tzw. kawalerki, także mają swoich zwolenników. Wybierane są przede wszystkim przez osoby młode jako pierwsze samodzielne mieszkanie. To dobra opcja na start nie tylko dla osób żyjących w pojedynkę, ale również dla pracujących par.

Kupujący widzą też potencjał w dużych mieszkaniach, a więc takich, których metraż przekracza 70-80 m². Co ciekawe wybierane są one nie tylko przez rodziny, ale również pary, które cenią sobie komfort i większe możliwości aranżacyjne. Takie lokale wykazują też duże możliwości inwestycyjne, dlatego też mogą stanowić doskonałe "zabezpieczenie" na przyszłość. 

Metraż mieszkania dopasowany do twoich potrzeb

Powyżej przedstawiliśmy pewne tendencje rynkowe, jednak podczas wyboru nowego mieszkania zawsze najlepiej kierować się własnymi preferencjami oraz oczekiwaniami. To najlepszy sposób, aby w przyszłości żyło nam się wygodnie i swobodnie. Warto przy tym wziąć pod uwagę nie tylko swoje aktualne potrzeby, ale również spojrzeć nieco w przyszłość i zastanowić się, czy za kilka lat dany metraż nadal będzie dla nas optymalny. Przykładowo, jeśli para za kilka lat planuje założenie rodziny i posiadanie dzieci, warto już teraz rozważyć możliwość kupna większego mieszkania, które będzie etapowo przystosowywane do przyszłych potrzeb.

Co więcej, oprócz samego metrażu duży wpływ na komfort życia ma również rozkład pomieszczeń w lokalu. Odpowiedni układ mieszkania to kwestia, która bywa równie ważna, jak wielkość.