Na którym etapie budowy najlepiej kupić mieszkanie?

20-06-2001

Rynek nieruchomości to dynamiczna branża. Z roku na rok sprzedaż nowych mieszkań rośnie, a coraz większa liczba Polaków decyduje się na zakup własnych czterech kątów od dewelopera zamiast z rynku wtórnego albo budowy domu na własną rękę. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, największą z nich jest wielka oszczędność czasu, pracy i nerwów, gdyż to deweloper w naszym imieniu będzie koordynował prace ekip budowlanych, załatwiał wszelkie niezbędne formalności, a także odpowiadał za zgodność projektu z rzeczywistością. Jednak wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, czy korzystanie z usług dewelopera jest bezpieczne. W końcu powierzamy mu duże kwoty pieniędzy, wieloletnie oszczędności albo bierzemy kredyt, który będziemy musieli spłacać przez bardzo długi okres czasu – czy można zaufać firmie deweloperskiej? Czy kupowanie mieszkania jest bezpieczne niezależnie od etapu, na którym w danym momencie znajduje się budowa?


Zakup mieszkania, a etap budowy


Zakup mieszkania w początkowej fazie budowy

Firmy deweloperskie zaczynają sprzedaż budowanych przez nie mieszkań już na wczesnym etapie prowadzonej inwestycji. Pierwsi klienci kupują swoje wymarzone lokum, kiedy na placu budowy jest jedynie wykop pod fundamenty. Nabywając mieszkanie w takim momencie, musimy polegać na dostępnych w biurze dewelopera planach i wizualizacjach, dzięki którym możemy ze szczegółami wyobrazić sobie nasze przyszłe mieszkanie oraz wygląd całego budynku. Decydując się na zakup mieszkania na tak wczesnym etapie budowy, musimy liczyć się z tym, że bank udzielający nam na nie kredytu obciąży nas dodatkowymi kosztami związanymi z ubezpieczeniem pomostowym. Raty kredytu będą zatem wyższe niż w przypadku, gdy kupimy mieszkanie w wybudowanym już budynku. Zakup mieszkania w początkowej fazie budowy ma jednak również wiele zalet. Przede wszystkim mieszkania kupowane na tym etapie mają niższa cena, która zrekompensuje kosz pomostowego. Po drugie nowy właściciel ma możliwość wprowadzania zmian lokatorskich w cenie mieszkania, a poza tym możemy wybrać to mieszkanie, które najbardziej nam odpowiada.


Zakup wybudowanego już mieszkania

Wielką zaletą kupowania mieszkania, które jest już skończone, jest to, że możemy na własne oczy je obejrzeć. Można więc sprawdzić jakość jego wykonania i zgodność z projektem oraz wizualizacją. Dodatkowym atutem jest możliwość szybszego rozpoczęcia wykańczania mieszkania, a co za tym idzie - szybszej przeprowadzki.