Mieszkanie z garażem podziemnym. Czy warto?

28-03-2019

Osoby poszukujące mieszkania w nowym budownictwie często kuszone są miejscem parkingowym w garażu podziemnym w cenie mieszkania. Większość z nich zastanawia się, czy garaż w bloku jest im naprawdę potrzebny. Warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Miejsce postojowe w garażu podziemnym przede wszystkim kojarzy się z bezpieczeństwem samochodu. Do garażu mają dostęp tylko mieszańcy danego osiedla. O wiele trudniej jest więc złodziejowi ukraść z niego auto, niż zabrać je z ulicy. Samochodowi nie zagrażają też złe warunki atmosferyczne, czyli spadające gałęzie podczas silnych wiatrów, czy sól  z piaskarek jeżdżących w zimie. Pojazd nie jest narażony na działanie wilgoci przez większą część roku. Istnieje również o wiele mniejsze ryzyko, że samochód zarysuje nam inny kierowca. W garażach podziemnych w blokach na nowych osiedlach każdy lokator ma przypisane swoje miejsce postojowe, do którego ze swojej klatki może zjechać windą. Nie odbywa się więc  w nich regularny ruch tak, jak na uliczkach osiedlowych. Pod nowo wybudowanym blokiem znajdują się tylko auta jego lokatorów. Miejsce postojowe w garażu podziemnym to jednak również zwiększone bezpieczeństwo kierowcy. Nie musi on martwić się, że podczas wysiadania z samochodu pod domem ktoś zagrozi mu, aby oddał kluczyki. Jeśli trafimy na uczciwych sąsiadów, nie będziemy musieli zamartwiać się, jeśli zapomnimy z auta zabrać laptopa czy innej wartościowej rzeczy. Na pewno nie pokusi się na nie „przypadkowy” złodziej.

Odrobina komfortu

Mieszkania z miejscem postojowym w bloku gwarantują zupełnie nowy komfort korzystania z samochodu. Przede wszystkim odpadają nam nerwy związane z szukaniem miejsca parkingowego na pełnym samochodów osiedlu. Zawsze możemy być pewni, że zaparkujemy szybko i bez problemu. Własne miejsce postojowe w garażu podziemnym zdejmuje z nas także problem odśnieżania samochodu w zimie, a następnie wsiadania do lodowatego, wyziębionego auta. To też większa wygoda robienia zakupów: z bagażnika przenosimy je do windy, nie musimy dźwigać ich z ulicy, na której zostawimy auto. Miejsce postojowe w garażu podziemnym we własnym bloku przydaje się, nawet jeśli nie mamy auta, a planujemy kupić motor lub skuter. W zimie jednoślad trzeba gdzieś postawić, a mając go pod domem, zawsze możemy rzucić na niego okiem lub przy nim pomajsterkować.