Mieszkanie z aneksem czy osobną kuchnią - jakie wybrać?

28-05-2020

Decydując się na zakup własnego mieszkania, powinniśmy dobrze przemyśleć kwestię kuchni. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. To tutaj spędzamy dużo czasu podczas przygotowywania posiłków oraz rozmów z najbliższymi członkami rodziny. Często kuchnie są na tyle duże, że swobodnie mieści się w nich stół z krzesłami, przy którym rodzina zjada śniadania czy kolacje. Kuchnia musi być estetyczna, funkcjonalna i praktyczna. W wielu nowych mieszkaniach mamy do wyboru osobną kuchnię albo aneks kuchenny. W dzisiejszym wpisie opiszemy, jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań.

Osobna kuchnia – za i przeciw

Kuchnia wydzielona z przestrzeni mieszkania, funkcjonująca jako oddzielne pomieszczenie to rozwiązanie tradycyjne, z którym spotykamy się od wielu lat. W starszych budynkach każde mieszkanie miało oddzielną kuchnię. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Największą z nich jest możliwość zamknięcia i oddzielenia od zapraszanych przez nas gości nieestetycznego bałaganu panującego zazwyczaj w tym pomieszczeniu. Możemy po prostu zamknąć kuchenne drzwi i cieszyć się porządkiem panującym w reszcie mieszkania, a sprzątanie czy zmywanie odłożyć na później. Dzięki kuchni w osobnym pomieszczeniu możemy również skutecznie odizolować od reszty domu zapachy towarzyszące gotowaniu. To bardzo istotny argument szczególnie dla osób o wrażliwym powonieniu. 

Wadą takiego rozwiązania jest to, że osoba, która przyrządza potrawy, jest oddzielona od reszty rodziny czy gości, którzy wspólnie spędzają czas w salonie. Jeżeli mamy małe dzieci, takie odizolowanie od nich gotującego opiekuna jest bardzo niewygodne, ponieważ rodzic co chwilę musi przerywać proces przyrządzania jedzenia, aby sprawdzać, co robią maluchy.

Aneks kuchenny – za i przeciw

Największą zaletą aneksu kuchennego jest włączenie jej do wspólnej przestrzeni, dzięki czemu osoba, która akurat zajmuje się gotowaniem, może aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym albo rozmawiać z zaproszonymi gośćmi. W mieszkaniach o małych metrażach aneks kuchenny dodatkowo daje możliwość zaoszczędzenia miejsca potrzebnego na wzniesienie ścian i montaż drzwi. Dzięki niemu przestrzeń dzienna będzie się wydawała o wiele większa, co jest nie lada atutem w przypadku niewielkich mieszkań. Pomieszczenie dzienne będzie też jaśniejsze, gdyż naturalne światło słoneczne będzie się równomiernie rozchodzić po całej przestrzeni. 

Podstawową wadą aneksu kuchennego jest to, że nieustannie trzeba dbać o porządek w kuchni. Wszystkie brudy są widoczne i obniżają estetykę całego salonu, dlatego warto pamiętać o regularnym sprzątaniu i myciu. 

Kiedy warto zdecydować się na zamkniętą kuchnię, a kiedy na aneks?

Jeżeli nasze mieszkanie jest niewielkie, lepszym wyborem będzie aneks kuchenny, dzięki któremu przestrzeń dzienna będzie większa i jaśniejsza. Będzie to świetne rozwiązanie dla wszystkich ludzi, którzy nie lubią być odizolowani od reszty rodziny i lubią mieć ciągły kontakt z resztą domowników. Jeżeli nasze mieszkanie jest duże, możemy wybrać oddzielną kuchnię, która da nam więcej swobody i nie będzie zmuszała do systematycznego sprzątania. Zamknięta kuchnia będzie dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie spokój i ciszę. Decydując się na zakup mieszkania w naszej firmie, klienci mają możliwość podjęcia decyzji, czy chcą mieć osobną, czy połączoną z salonem kuchnię, ponieważ nasze lokale dają możliwość wielu aranżacji.