Mieszkanie na piętrze czy na parterze - co wybrać?

08-06-2020

Lokale na parterze cieszą się mniejszą popularnością ze względu na przekonania, że są głośne i mało komfortowe. Nie warto jednak się tym kierować, gdyż mieszkania na parterze mają zalety. Największym plusem tego typu lokalu jest fakt, że do wyjścia nie trzeba będzie pokonywać zbyt dużej odległości. Może to mieć duże znaczenie szczególnie dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Dzięki temu można także bezproblemowo porozmawiać z sąsiadami, przeprowadzić remont i nadzorować dzieci, które bawią się na podwórku.

Mieszkania na sprzedaż na parterze są często wyposażone w taras lub ogródek, a posiadanie własnego kawałka zielonej przestrzeni jest bardzo istotne dla ludzi w mieście. Można więc posadzić własne kwiaty lub wypocząć na własnym hamaku. Jednym z minusów mieszkania na parterze jest strach przed włamaniem. Obecnie wokół bloków znajdują się jednak kamery monitoringu i okna z czujnikami antywłamaniowymi. Takie lokale są także ciemniejsze i chłodniejsze, ale zdarza się to jedynie, gdy pod mieszkaniem znajdują się nieogrzewane piwnice i garaże.

Mieszkania na piętrze – wady i zalety

Największą zaletą mieszkania na piętrze jest widok – pod warunkiem, że wokoło nie znajduje się zbyt wiele wysokich budynków. Dużym plusem jest również fakt, że wścibscy sąsiedzi nie będą zaglądać do okien naszego lokum. Lokale na wyższych piętrach są także lepiej doświetlone i cieplejsze w okresie letnim. W takich mieszkaniach hałasy z zewnątrz i z pozostałych mieszkań są mniej słyszalne, a wraz z wysokością zmniejsza się ruch na klatce schodowej.

Z drugiej strony w zimie w mieszkaniach na piętrze jest zawsze zimniej niż na parterze. Największym minusem lokum na piętrze jest pokonywania wysokości przy użyciu schodów lub windy. Może to stanowić największe utrudnienie dla rodzin z dziećmi, osób starszych i przy noszeniu ciężkich zakupów. Czasem w mieszkaniach na wysokości zmniejsza się również ciśnienie wody w kranie, ale zdarza się to niezwykle rzadko.

Pełna prezentacja znajduje się pod linkiem: https://youtu.be/pJd6UKvyEyE