Mieszkanie kontra dom. Co wybrać?

10-12-2020

Wiele osób pragnących się usamodzielnić staje przed wyborem: kupić własne mieszkanie czy wybudować dom? Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Nie można jednoznacznie rozstrzygnąć, które jest lepsze, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Dla kogo zatem korzystniejszym wyjściem będzie mieszkanie, a kto lepiej będzie czuł się w domu? W naszym artykule poddajemy analizie korzyści płynące z obu tych rozwiązań. 

Kto powinien wybrać dom?

Budowa lub zakup domu to odpowiednie rozwiązanie dla określonej grupy osób. Z reguły działki budowlane dostępne są na obrzeżach miast lub poza nim. Dlatego też na dom decydują się zazwyczaj osoby pragnące uciec od zgiełku. Najczęściej osobom tym nie zależy na szybkim dojeździe do pracy, centrów handlowych, czy innych obiektów rekreacyjno-rozrywkowych. Ważniejsza dla nich jest cisza, spokój i zieleń. Osoby decydujące się na budowę lub zakup domu poza miastem zazwyczaj posiadają własne auto, ponieważ na wsiach komunikacja publiczna nie jest tak dobrze rozwinięta jak w miastach. Dom wydaje się zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób na emeryturze, które nie są już aktywne zawodowo i cenią sobie spokój. Dodatkowo posiadając swój dom należy poświęcić dosyć dużo czasu na dbanie o ogród i obejście. Nie każdy może sobie pozwolić na przydomowe prace. Należy także pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa, którym ogrzewany jest dom i o wielu innych sprawach. 

Dla kogo idealnym wyborem jest mieszkanie?

Zakup lub wynajęcie mieszkania to z całą pewnością doskonałe rozwiązanie dla osób młodych, aktywnych zawodowo i towarzysko. Mieszkanie w mieście posiada bowiem liczne zalety. Dzięki rozwiniętej komunikacji publicznej szybko i łatwo można dotrzeć do pracy lub szkoły. Dostęp do różnego rodzaju sklepów, drogerii, centrów handlowych, muzeów, teatrów, kin i innych obiektów rekreacyjno-rozrywkowych jest bardzo ułatwiony. Posiadając mieszkanie cała odpowiedzialność za porządek na klatkach czy przestrzeni wspólnej spoczywa na zarządcy. Właściciel lub wynajmujący jest zobowiązany do opłat czynszowych i mówiąc kolokwialnie "o nic nie musi się martwić". Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do posiadania domu wygodniejsza jest także kwestia dbania o ogrzewanie. W mieszkaniu ani nie musisz dbać o zapas paliwa, ani też nie musisz go regularnie uzupełniać w kotle spalającym. 

Oczywiście nie generalizujemy i nie określamy w sposób sztywny dla kogo lepszy będzie dom, a dla kogo mieszkanie. Stojąc przed tym ważnym wyborem najlepiej wsłuchać się we własne potrzeby i odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Wszystko zależy od tego czy bardziej cenisz sobie niezależność, spokój i ciszę, czy też kochasz miasto tętniące życiem i szybki dostęp do obiektów użyteczności publicznej oraz wygodę związaną z użytkowaniem.