Mieszkanie idealne dla studenta

03-02-2020

Planujesz rozpoczęcie studiów w nowym mieście i zastanawiasz się, czy lepiej wynająć, czy kupić mieszkanie? Zakup mieszkania może być doskonałą inwestycją. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak lokalizacja czy metraż.

Na co zwracać uwagę wybierając mieszkanie dla studenta?

Jesteś studentem i planujesz zakup mieszkania? Pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę to dogodna lokalizacja. Sprawdź, czy w wybranym miejscu jesteś w stanie załatwić codzienne sprawy oraz jak wygląda połączenie komunikacyjne z uczelnią. Warto wybrać miejsce, które nie wymaga przesiadek, a nawet takie, z którego dostaniemy się wszędzie na rowerze.

Kolejnym aspektem jest rozkład i wielkość. To one, podobnie jak lokalizacja, mają wpływ na cenę. Mniejsze mieszkanie będzie znacznie tańsze. Przeanalizuj, ile czasu spędzasz w domu. Poza tym mniejsze mieszkanie łatwiej urządzić. Jeśli studiujesz, pomyśl o mieszkaniu jedno- lub dwupokojowym.

Nie można zapominać o dodatkowych udogodnieniach. Zastanów się, na którym piętrze chciałbyś mieszkać, na którą stronę powinny wychodzić okna. Pomyśl, czy będziesz korzystać z balkonu, a jeśli masz rower – gdzie będziesz go przechowywać. Gdy gotujesz, sprawdź, czy kuchnia jest wystarczająco przestronna. Po prostu zastanów się, jakie są Twoje indywidualne potrzeby.

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie studenckie?

Zakup mieszkania studenckiego to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na wynajem. Jeśli planujesz wziąć kredyt, bardzo często jego rata będzie pokrywać się z kosztem wynajmu, a nawet może być mniejsza niż sumaryczne koszty wynajmu. Zakup mieszkania studenckiego może też być dochodową inwestycją. Decydując się na większe mieszkanie, pozostałe pokoje można wynająć lub przeznaczyć to mieszkanie na wynajem w przyszłości. W ten sposób kredyt spłaca się sam, a po kilkunastu latach jesteś właścicielem mieszkania, które możesz dalej z zyskiem wynajmować lub w nim zamieszkać, wszystko zależy od życiowych planów.