Mieszkanie idealne dla seniora

20-05-2020

Starszy wiek rządzi się swoimi prawami. Z biegiem lat ubywa nam sił i wigoru, coraz częściej zaczyna szwankować zdrowie, a często pojawiają się także kłopoty natury psychologicznej. Seniorzy często skarżą się na samotność, a jak wiadomo, dla każdego człowieka jest to ogromny problem. Coraz więcej osób decyduje się na stare lata sprzedać dom, w którym dotąd mieszkali, aby w zamian kupić mieszkanie. Dlaczego? W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jakie są zalety takiego rozwiązania oraz przedstawimy, jak powinno wyglądać idealne mieszkanie dla seniora.

Dlaczego mieszkanie to dla seniora lepszy wybór niż dom?

Powodem są wspomniane już wcześniej niedogodności związane z utratą sił i energii. Jeżeli osoba starsza całe życie mieszkała w domu, może być to dla niej niezwykle trudna do podjęcia decyzja, jednak warto zdecydować się na ten krok i go sprzedać. Życie w dużym domu nie jest łatwym zadaniem dla osoby w podeszłym wieku. Każda przestrzeń w takim budynku musi być ogrzana, niezależnie od tego, ile osób w nim mieszka, dlatego koszty utrzymania są wysokie. Ponadto dom wymaga od właściciela wielkiego zaangażowania. Już samo sprzątanie sprawia problem, bo jest czasochłonne i bardzo męczące. Dochodzi jeszcze kwestia utrzymania ogrodu. Do wymienionych przez nas prac potrzebna jest siła i kondycja, której często brakuje seniorom. Mieszkanie jest mniejsze od domu i zazwyczaj pozbawione ogrodu. Dzięki temu sprzątanie jest o wiele łatwiejsze, nie trzeba martwić się o prace w ogrodzie, a dodatkowo koszty utrzymania są o wiele niższe. Reasumując, jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie seniora do mieszkania, zdejmiemy z jego (a także ze swojej) głowy wiele obowiązków.

Jakie powinno być idealne mieszkanie dla seniora?

Wybierając odpowiednie mieszkanie dla seniora, powinniśmy zwracać uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim nie powinno być ono za duże. Dzięki temu zachowanie w nim czystości będzie łatwiejszym zadaniem, a koszty utrzymania będą zminimalizowane. Lokal dla osoby starszej musi być także bezpieczny i komfortowy, aby jej życie mogło przebiegać w nim bez zakłóceń. Zwróćmy uwagę na umiejscowienie mieszkania w bloku. Najlepsze będą mieszkania znajdujące się na parterze. Jeżeli chcemy kupić mieszkanie na wyższym piętrze, musi być zapewniony łatwy dostęp do windy. 

Kolejnym ważnym punktem jest optymalne rozmieszczenie pomieszczeń w mieszkaniu. Powinny być ono ułożone w sposób zapewniający maksymalną funkcjonalność. Lepiej np. postawić na osobną kuchnię niż na tę zaaranżowaną w aneksie niewydzielonym z salonu. Najlepiej, jeśli mieszkanie dla seniora będzie miało balkon, na którym można będzie odpoczywać na świeżym powietrzu.

Mieszkanie dla seniora powinno być także dobrze doświetlone. Światło słoneczne doskonale wpływa na nasze samopoczucie, zapobiega rozwojowi depresji i jest źródłem witaminy D, dlatego zwracajmy uwagę na ekspozycję okien w mieszkaniu.

Kupując mieszkanie dla seniora, wybierzmy dobrą lokalizację. Najlepiej, jeżeli w najbliższym otoczeniu budynku znajdują się tereny zielone, a ruch samochodowy jest niewielki. Dużą zaletą będzie także bliskość sklepów, aptek i przychodni.