Kiedy planujesz zmianę mieszkania. Od czego zacząć?

29-12-2020

Czasami aktualna sytuacja życiowa wymaga od nas zmiany dotychczas zajmowanego mieszkania. Powody bywają różne: chęć zwiększenia powierzchni spowodowana np. powiększeniem się rodziny czy też konieczność zmiany lokalizacji. Niezależnie od przyczyny zmieniając mieszkanie należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Od czego zatem zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę podejmując tak ważną decyzję? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

 

Od czego zacząć?

Kupno nowego mieszkania to poważna decyzja. Na początku warto zawęzić poszukiwania odpowiedniego lokalu i zastanowić się na czym zależy Ci najbardziej. Ustalenie lokalizacji to kluczowa kwestia. Jeśli wybierzesz już jakie miasto, jego część lub dzielnica spełniają Twoje oczekiwania, wówczas poszukiwania odpowiedniego mieszkania będą łatwiejsze, ponieważ ograniczą się do konkretnego obszaru. Metraż to równie ważny element. Zastanów się, czy potrzebujesz mieszkania mniejszego, niż dotychczasowe, czy też większego. Kolejna kwestia to podjęcie decyzji czy Twoje nowe lokum ma pochodzić z rynku wtórnego czy pierwotnego. Oczywiście do jednej z ważniejszych kwestii należy także Twój budżet, który zamierzasz przeznaczyć na zakup. Warto sprawdzić zatem wartość dotychczasowego mieszkania i zastanowić się czy pieniądze wynikające ze sprzedaży wystarczą na nowe mieszkanie czy też trzeba będzie skorzystać z kredytu. A może wcale nie chcesz sprzedawać mieszkania, które już posiadasz i wolisz je wynająć? W takiej sytuacji także należy ustalić Twoją zdolność kredytową. Możliwości jest naprawdę wiele i w kwestii finansowej warto skorzystać z porady specjalisty. 

 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Posiadając już własne mieszkanie na pewno spotkałeś się z pojęciem wtórnego i pierwotnego rynku. Jednak konieczność zakupu nowego lokalu może być również spowodowana chęcią zmiany jego standardu. Przypominamy zatem najważniejsze zalety obu rozwiązań. Jeśli zależy Ci na niższej cenie z pewnością tańsze mieszkania znajdziesz na rynku wtórnym, jednak trzeba liczyć się z pewnymi aspektami. Decydując się na zakup mieszkania z drugiej ręki, koniecznie zapoznaj się z aktem notarialnym oraz księgą wieczystą. Bez obaw zapytaj dlaczego mieszkanie jest sprzedawane i kto w nim wcześniej mieszkał. Dowiedz się także kiedy przeprowadzony był remont. Nie zapomnij poprosić o dokument potwierdzający, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, a sam lokal nie ma żadnych zadłużeń. Jeśli natomiast interesuje Cię zakup nowego mieszkania pamiętaj, aby poprosić dewelopera o prospekt informacyjnyodpis z KRS-u. Nie zapomnij zweryfikować prawa własności grunty i wszelkich pozwoleń na budowę. Jeśli szukasz mieszkania w Rzeszowie koniecznie sprawdź ofertę firmy ADMA Development. Możesz także liczyć na profesjonalne doradztwo specjalistów w niej zatrudnionych.