Jak czytać plany mieszkań?

30-04-2020

Gdy szukamy dla siebie nowego lokum, patrzymy przede wszystkim na ilość pokoi i ich rozkład. Deweloperzy zazwyczaj wręczają swoim klientom plan sprzedażowy, obrazujący przykładowe rozstawienie mebli i aranżację poszczególnych wnętrz. Często jednak nie ma na nim dokładnych wymiarów pomieszczeń, okien czy drzwi.  Przykładowa aranżacja może więc nie być wykonalna, jeśli wstawimy do salonu narożnik o długości 2 m, gdyż okazuje się, że ściana, przy której ma on stać ma 1,5 m. Dlatego, aby nasi klienci widzieli prawdziwy potencjał mieszkania, Adma oferuje im rzetelnie i dokładnie wykonane karty, wraz ze wszystkimi wymiarami - nie chcemy nikogo wprowadzać w błąd. Deweloperów, których karty pozostawiają wiele do życzenia, możemy poprosić o plan architektoniczny.

Co zawiera plan architektoniczny?

Plan architektoniczny pomoże nam zaplanować remont bez późniejszych przykrych niespodzianek. Są w nim zaznaczone ściany nośne (zazwyczaj grubszą kreską wypełnioną skośnymi paskami) i ściany działowe (wypełnione kratkami). Dzięki temu od razu wiemy, które z nich możemy wyburzyć lub przesunąć. Plan architektoniczny powinien też zawierać oznakowanie mieszkania względem stron świata (symbol „kompasu” z literą N, oznaczającą północ). Wiedząc, gdzie o danej porze dnia do naszego mieszkania będzie zaglądało słońce, możemy rozsądniej zaplanować układ pomieszczeń. Sypialnię warto urządzić tam, gdzie słońce wstaje, dzięki czemu łatwiej nam się obudzić, a salon – tam, gdzie zachodzi, by do późnego wieczora nie trzeba było używać sztucznego oświetlenia. Deweloper na planie architektonicznym zaznacza też piony kanalizacyjne i wentylacyjne. To z kolei daje nam ogląd na to, gdzie i jak możemy przesunąć łazienkę i kuchnię. Oznaczenie osprzętu elektrycznego pozwoli nam zapobiec podczas remontu np. zastawienia szafą skrzynki elektrycznej czy domofonu – wszystkie prace można dokładnie zaplanować wcześniej. Z planu architektonicznego odczytamy też wielkość i dokładne rozmieszczenie okien i drzwi. W przypadku tych drugich, ważny jest również fakt, w którą stronę będą się one otwierać. Dzięki dokładnemu planowi dowiemy się też, gdzie kończy się przestrzeń użytkowa w pomieszczeniach ze skosami, czyli tam, gdzie wysokość jest mniejsza niż 1,9 m. Dokładnie oznakowane są też oczywiście schody.

Dlaczego warto dokładnie przeanalizować plan?

Jeśli karta mieszkania jest nierzetelnie wykonana, dopiero dokładna analiza planu architektonicznego pozwala nam stwierdzić, czy dane lokum jest rzeczywiście naszym wymarzonym. Czasami okazuje się, że nawet duże mieszkania o ciekawym rozkładzie są po prostu nieustawne, lub nie da się poprzesuwać ścian tak, jak byśmy chcieli. Gdy karta mieszkania nie dostarcza nam wszystkich informacji, decyzja o zakupie powinna więc paść na podstawie oględzin planu architektonicznego, a nie sprzedażowego. Aby ułatwić  Państwu podjęcie decyzji o zakupie, Adma przygotowuje karty mieszkań bardzo dokładnie - tak, by znalazły się w nich wszystkie istotne z punktu widzenia kupującego informacje. Pamiętajmy, że wrysowane elementy wyposażenia są w skali, a mieszkania stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych!