Ile pokoi powinno znajdować się w mieszkaniu?

14-10-2020

Wybierając dla siebie i swojej rodziny odpowiednie mieszkanie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników mających największy wpływ na komfort naszego przyszłego życia, najważniejszym z nich jest optymalny metraż i liczba pokoi dopasowana do naszych potrzeb. Na pytanie o to, ile pokoi powinno znajdować się w mieszkaniu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda rodzina jest inna i ma inne oczekiwania. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu podstawowe zasady, które mogą pomóc dokładnie określić, ile pokoi powinno mieć idealne mieszkanie.

Czy zawsze więcej znaczy lepiej?

W przypadku liczby pokoi w mieszkaniu większa ich ilość wcale nie musi oznaczać większego komfortu dla domowników. W niewielkim mieszkaniu zawsze można wydzielić kilka pokoi, ale ich metraż może być zbyt mały, aby dało się je funkcjonalnie urządzić. Duża liczba malutkich pokoi lub pomieszczeń przejściowych nie musi więc oznaczać lepszego standardu. Ważniejsza od ich liczby jest ich wielkość oraz układ!

Ile pokoi jest koniecznych do wygodnego życia?

Chociaż liczba pokoi jest uzależniona od liczby członków danej rodziny, to można w przybliżeniu określić, które z nich są niezbędne w każdym mieszkaniu. Konieczna jest spora przestrzeń wspólna, gdzie będziemy jeść posiłki, przyjmować gości i wspólnie spędzać czas. Taką funkcję spełnia salon, a w nowoczesnych mieszkaniach często salon otwarty na kuchnię i jadalnię. Taka otwarta przestrzeń to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu mieszkanie staje się bardziej przestronne i przyjazne całej rodzinie. Każde mieszkanie musi posiadać łazienkę, której wymiary powinny być dopasowane do liczby członków rodziny. Dobrze, aby nie było to zbyt ciasne pomieszczenie, w którym swobodnie zmieści się wanna albo kabina prysznicowa, umywalka, szafka i pralka. Najlepszym rozwiązaniem jest osobna toaleta, dzięki czemu dwie osoby będą mogły niezależnie korzystać z łazienki i toalety, co pomoże w rozładowaniu porannych kolejek do tych pomieszczeń. Kolejnymi potrzebnymi pokojami są sypialnie. Rodziny z dziećmi powinny kupować mieszkanie z liczbą sypialń dopasowaną do liczby dzieci oraz dodatkową dużą sypialnią przeznaczoną dla rodziców. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni rodziców z garderobą oraz prywatną łazienką, dzięki której dorośli będą mieli w mieszkaniu swoją intymną przestrzeń. Każde dziecko powinno mieć własny pokój, w którym będzie mogło się wyciszyć, odpocząć w samotności, odrobić lekcje i poczuć się swobodnie. W idealnym mieszkaniu powinno się również znaleźć miejsce na pomieszczenie gospodarcze. Może być to najmniejszy pokój, w którym będziemy trzymać wszystkie sprzęty domowe, a także zapasy spożywcze, przemysłowe i przetwory. Taki mały pokój pomoże rozwiązać problem wiecznego bałaganu w przestrzeniach dziennych, dlatego na etapie wybierania mieszkania lub jego projektowania, warto o nim pomyśleć!