Funkcjonalny rozkład mieszkania, czyli jaki?

24-04-2019

Wybór wymarzonego mieszkania powinien zostać uwarunkowany wieloma czynnikami. Istotna jest lokalizacja budynku, skomunikowane z resztą miasta, bliska odległość do punktów usługowych i placówek edukacyjnych oraz ilość pomieszczeń, metraż mieszkania i zastosowane przy jego budowie technologie. Ważnym kryterium wyboru jest także rozkład pomieszczeń. Uczestnicy rynku mieszkaniowego często posługują się pojęciem ustawnego mieszkania. Co ono konkretnie oznacza? Ustawne mieszkania to lokale z funkcjonalnym rozkładem, zapewniającym szerokie możliwości adaptacyjne i swobodę w aranżacji wnętrz.

 

Optymalne wymiary pomieszczeń i ekspozycja światła


Funkcjonalny rozkład mieszkania powinien uwzględniać kierunki padania światła słonecznego. Najlepiej, jeżeli salon posiada ekspozycję południową lub zachodnią, ponieważ najwięcej czasu spędzamy w nim popołudniami. Kuchnia powinna mieć ekspozycję północną, co pozwoli ograniczyć ilość światła słonecznego, docierającego do pomieszczenia i zapobiegnie dodatkowemu podwyższaniu temperatury. Natomiast optymalna ekspozycja dla sypialni jest wschodnia – wpadające rankiem promienie słońca pomogą nam się obudzić.

Obok ekspozycji światła ważne są również wymiary pomieszczeń. Pokoje powinny być na tyle duże, aby umożliwiać komfortowe poruszanie się po mieszkaniu i odpowiadać zasadom ergonomii. Przyjmuje się, że korytarz nie powinien być węższy niż 120 cm, a minimalna szerokość kuchni to 240 cm. Nowe budownictwo dopuszcza węższe kuchnie (180 cm) w kawalerkach. Pojedynczy pokój nie powinien mieć mniej niż 16 m2 powierzchni, a minimalne rozmiary wydzielonego WC to 100x130 cm. Wielkość łazienki powinna być dostosowana do powierzchni mieszkania. Rodziny z dziećmi powinny szczególną uwagę zwrócić na pokój dziecięcy. Przyjmuje się, że najbardziej ekonomiczne rozplanowanie pokoju dziecięcego można uzyskać, gdy jego powierzchnia jest kwadratem 300x300 cm. Standardowa wysokość pokojów to 265 cm.

 

Co wpływa na ustawność mieszkania?


Wejście do mieszkania powinno być usytuowane w jego środkowej linii, a strefa wejściowa musi być na tyle duża, aby zmieściła się w niej praktyczna szafa wnękowa. Pamiętajmy, że układ pomieszczeń jest funkcjonalny tylko wtedy, gdy odpowiada trybowi życia wszystkich domowników. Ustawne mieszkania odzwierciedlają ideę mobilności i umożliwiają dokonywanie modyfikacji w rozkładzie pomieszczeń. Zwróćmy uwagę, czy rozkład pozwoli na ewentualne połączenie dwóch mniejszych pokoi lub podział jednego pomieszczenia na dwa osobne? Zastanówmy się, czy kuchnia otwarta na salon będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem? Łazienka może być z toaletą czy potrzebujemy dwóch osobnych pomieszczeń? ADMA DEVELOPMENT oferuje mieszkania z szerokimi możliwościami aranżacyjnymi, pozwalającymi na maksymalne wykorzystanie powierzchni i dostosowanie rozwiązań przestrzennych do indywidualnych potrzeb.

Istotny jest również kształt pomieszczeń. Ustawne mieszkania pozwalają na niemal dowolną aranżację wnętrza. Najbardziej funkcjonalne będą pokoje kwadratowe oraz prostokątne. Pomieszczenia w kształcie litery L lub posiadające skosy będą dużo bardziej wymagające pod kątem adaptacji. Zwróćmy uwagę, czy drzwi i okna nie będą komplikować ustawienia mebli.

Cechą charakterystyczną ustawnych mieszkań jest podział na dwie strefy funkcjonalne, związane z trybem nocnym oraz dziennym. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną wygodę użytkowania mieszkania i pozwala na optymalne dostosowanie do potrzeb współczesnej rodziny. Strefa dzienna jest najczęściej otwarta i pełni funkcję towarzysko-integrującą, natomiast zamknięta strefa nocna zapewnia prywatność. Strefa dzienna to salon, kuchnia i jadalnia, a strefa nocna obejmuje sypialnie i garderoby. Wydzielone strefy powinny się znajdować jak najdalej od siebie, co zapewni dostateczną izolację akustyczną i wizualną. Pomieszczenia należące do jednej grupy funkcjonalnej powinny ze sobą sąsiadować. Strefa ogólnodostępna powinna znajdować się przy wejściu, a prywatna w głębi lokalu.