Fakty i mity na temat mieszkań od dewelopera

14-04-2020

Decydując się na zakup własnego mieszkania, musimy podjąć ważną decyzję – czy zamierzamy szukać go na rynku pierwotnym czy wtórnym? Wiele osób zachęca do kupowania nieruchomości na rynku wtórnym, powołując się na różne informacje dotyczące niekorzystności kupna mieszkań od deweloperów. Różne opinie krążą wśród ludzi, ale jak to bywa z historiami przekazywanymi z ust do ust, wiele z nich nie ma uzasadnienia w otaczającej nas rzeczywistości. Aby rozwiać Wasze wątpliwości, postanowiliśmy stworzyć ten wpis, w którym przedstawimy najpopularniejsze fakty i mity na temat mieszkań od deweloperów.


1. Nowe mieszkania są droższe od używanych


To często powtarzany mit. Większość ludzi wychodzi z założenia, że jeżeli nieruchomość jest dopiero co wybudowana, to musi być droższa od tej, która liczy sobie już parę lat. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty, jakie musimy ponieść, nabywając mieszkanie z rynku wtórnego, to często okazuje się, że jest ono droższe od nowego. Kupując używane mieszkanie, musimy pamiętać, że do jego ceny będziemy musieli doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty związane z jego remontem, a jeżeli korzystamy z usług pośrednika nieruchomości – także jego wynagrodzenie.


2. Deweloper może w każdej chwili zbankrutować


To po części fakt, ale związana z tym obawa obecna w świadomości wielu osób jest zdecydowanie przesadzona. Każda firma (także deweloperska) może upaść i nie zawsze można to z dużym wyprzedzeniem przewidzieć. Jednak lęk związany z zakupem mieszkania od dewelopera, ponieważ w każdej chwili może on ogłosić bankructwo, a my stracimy wszystkie pieniądze, które do tej pory mu wpłaciliśmy, nie jest uzasadniony. W Polsce obowiązuje ustawa deweloperska, która skutecznie chroni interesy kupujących.

3. Nowe mieszkanie jest lepsze


Z tą opinią nie da się dyskutować, nowe mieszkanie jest lepsze od tego z rynku wtórnego, ponieważ wszystkie materiały budowlane użyte do jego wyprodukowania są nowe. Kładzione instalacje będą działać bezawaryjnie przez długi czas, a ocieplenie budynku, jego dach i wykończenie części wspólnych budynku są całkowicie nowe, co jest gwarancją długiej żywotności. Dzięki temu nie musimy liczyć się z koniecznością wykonania rychłego remontu, który naraziłby nas na duże koszty.