Duże mieszkanie czy kawalerka?

13-05-2019

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania uważane jest za synonim luksusu. Nie ma się co dziwić, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę średnie zarobki Polaków i ceny mieszkań. Na potencjalnych kupców czeka wiele pułapek i kruczków prawnych. Jeżeli jednak już się z nimi uporaliście, to pewnie zastanawiacie się, w jakie mieszkanie lepiej zainwestować na początek – duże czy kawalerkę?

Kupno mieszkania – Twoja inwestycja w przyszłość

Ceny nieruchomości nadal rosną i póki co, nie zanosi się, aby cokolwiek w tej kwestii uległo zmianie. Mając to na uwadze, nie powinien dziwić fakt, że wielu ludzi postanawia lokować swoje oszczędności w mieszkaniach. Obecnie, na rynku zauważyć można duży popyt na wynajem segmentów mieszkalnych. Tendencja zauważalna jest zwłaszcza w dużych miastach akademickich, które z racji istnienia wielu ośrodków naukowych, zrzeszają dużą liczbę studentów. Kupno dużego mieszkania, jest więc doskonałym sposobem na ulokowanie oszczędności oraz metodą ich powiększania, poprzez wynajem.

Duże mieszkanie vs. kawalerka

Osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania stoją przed trudnym wyborem – duże lokum czy kawalerka? Obydwa te rozwiązania posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady. Duże mieszkania sprawdzą się doskonale w przypadku rodzin z dziećmi oraz osób, które nie lubią małych powierzchni. Posiadanie dwóch, trzech lub więcej pokoi to gwarancja komfortu oraz uniknięcia tzw. efektu zagracenia. Duże mieszkanie to również możliwość swobodnego urządzenia lokum – tak, aby odpowiadało ono wszystkim potrzebom potencjalnego nabywcy. Warto jednak pamiętać, że wraz z kolejnymi metrami rosnąć będą opłaty za media i czynsz. Na rynku daje się również zauważyć popyt na kawalerki lub niewielkie mieszkania z wydzielonym aneksem kuchennym i sypialnią. Tego typu rozwiązania wybierane są najczęściej przez osoby młode, które dopiero wkraczają w dorosłe życie lub takie, które nie posiadają własnych rodzin.

Podsumowując

Kupno mieszkania to inwestycja w przyszłość. Jeszcze na etapie poszukiwań idealnego lokum, warto dokładnie sprecyzować wszystkie swoje oczekiwania. Zarówno duże mieszkania, jak i kawalerki cieszą się obecnie dużą popularnością. To, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, zależeć będzie od predyspozycji i własnych oczekiwań względem lokum.