Czy warto kupować mieszkanie przy udziale pośrednika?

20-04-2020

Agencje nieruchomości to firmy zajmujące się pośrednictwem w zakupie i sprzedaży mieszkań. Z usług pośredników korzystają zarówno osoby prywatne, które chcą sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego, jak i niektórzy deweloperzy oferujący na sprzedaż nowo wybudowane mieszkania. Osoby chcące kupić mieszkanie, często korzystają z usług pośredników, licząc na ich rozległą wiedzę w tym zakresie, doskonałe orientowanie się w sytuacji rynkowej oraz bogate doświadczenie. Czy jednak opłaca się kupować mieszkanie przy udziale pośrednika? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym zajmuje się pośrednik?

 

Pośrednicy nieruchomości zajmują się zbieraniem ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego, a następnie prezentują je swoim klientom. Dzięki temu osoba korzystająca z ich usług nie musi samodzielnie przeglądać tysięcy ofert sprzedaży zamieszczonych w różnych serwisach internetowych i gazetach. Na samym początku współpracy pośrednik zbiera wszystkie niezbędne informacje od swoich klientów. Dowiaduje się, jakie mieszkanie ich interesuje, gdzie powinno się znajdować, co powinno mieć, a czego posiadać nie może. Dzięki dokładnemu wywiadowi wie, jakich mieszkań ma szukać w imieniu danego klienta. Najważniejszym zadaniem pośrednika jest więc przeszukanie w imieniu klienta setek, a może nawet tysięcy ofert sprzedaży, a następnie zaprezentowanie mu tych, które spełniają jego oczekiwania. Dużą zaletą pośrednika jest to, że ma on dostęp do większej liczby ofert sprzedaży niż osoba prywatna. Do zadań pośrednika należy także przygotowanie wszystkich niezbędnych przy zakupie mieszkania formalności, sprawdzenie stanu prawnego mieszkania oraz podpisywanych przez klienta dokumentów. 

Czy warto korzystać z pomocy pośredników?

 

Czytając powyższy opis, można dojść do wniosku, że korzystanie z usług pośredników nieruchomości to niezwykle wygodne rozwiązanie, niosące ze sobą same korzyści. Niestety taka usługa ma także swoje wady. Przede wszystkim musimy się liczyć z tym, że pośrednik pobierze od nas prowizję za swoją pracę. Wysokość wynagrodzenia agencji nieruchomości jest uzależniona od ceny zakupionego przy jej udziale mieszkania. Jest ona naliczana procentowo i najczęściej waha się między 1 a 3% wartości nieruchomości. Przy dużych sumach, które musimy wydać na zakup mieszkania, są to całkiem duże kwoty. Kolejnym mankamentem pośredników jest ich wiarygodność. Do 2014 roku wszystkie agencje nieruchomości musiały posiadać specjalną licencję, która była dla ich klientów gwarancją jakości świadczonej usługi. W 2014 roku obowiązek posiadania licencji został zniesiony i od tej pory pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości może zajmować się każdy, kto nie był karany, posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w wyniku świadczenia usługi pośrednictwa. Jeżeli chcemy skorzystać z usługi pośrednika, wato wcześniej dokładnie sprawdzić jego kompetencje, doświadczenie i wiedzę.