Co to znaczy że mieszkanie jest w stanie deweloperskim?

12-02-2020

“Stan deweloperski” to pojęcie, z którym z całą pewnością spotkał się każdy, kto poszukuje nowego mieszkania na rynku pierwotnym. W praktyce ten standard dominuje na rynku, a większość Polaków decyduje się na zakup właśnie takich lokali. Dużą rolę odgrywa cena, gdyż są one zwykle znacznie tańsze niż mieszkania “pod klucz”. Warto jednak dokładnie dowiedzieć się, co otrzymamy, wybierając mieszkanie w stanie deweloperskim oraz jakie są zalety takiego rozwiązania.

“Stan deweloperski” - co kryje się pod tym pojęciem?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że termin “stan deweloperski” to pojęcie, które nie zostało nigdzie unormowane i nie ma jednoznacznej definicji. Przyjęło się uważać, że oznacza on wybudowany lokal (mieszkanie lub dom) ze wszystkimi mediami, ale bez wykończenia. Niemniej w oferowanych mieszkaniach w stanie deweloperskim dostępnych na rynku mogą pojawiać się pewne różnice, dlatego też przy zakupie mieszkania trzeba bardzo szczegółowo dowiedzieć się, jaki będzie realny stan lokalu, a także dokładnie zapoznać się z umową zakupu.

Z powodu pewnych rozbieżności w definiowaniu tego pojęcia, trudno jednoznacznie określić, co musi obejmować stan deweloperski. Zdarzają się sytuacje, że w mieszkaniu pozostawione są jedynie ściany z sufitem i wylewka na podłodze, chociaż jest to zdecydowana rzadkość. Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim od sprawdzonego dewelopera, jak Adma Development z Rzeszowa, możemy liczyć na to, że lokal będzie odpowiednio przystosowany do finalizowania prac wykończeniowych i późniejszego urządzenia. W mieszkaniu będą więc wykonane przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami oraz rozprowadzona instalacja elektryczna. Zamontowane będą drzwi wejściowe, okna, parapety wewnętrzne, płytki na balkonie lub tarasie i wykończone balustrady. Otynkowane ściany i posadzki z betonowej wylewki będą stanowiły dobrą bazę do dalszych prac. Co więcej, Adma Development gwarantuje wysoką jakość wykończenia oraz użytych w tym celu materiałów. Przykładowo, we wszystkich inwestycjach montujemy okna trzyszybowe, które wyróżniają się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Dodatkowo nasze obiekty mieszkaniowe wyróżnia zastosowanie logoterm. Logotermy, czyli mieszkaniowe stacje wymiennikowe, to nowoczesne i optymalne rozwiązania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla budownictwa wielorodzinnego. Zastosowanie logoterm ogranicza ilość pionów grzejnych oraz instalacje cyrkulacji ciepłej wody. Źródłem ciepła może być węzeł cieplny zasilany z ciepłowni miejskiej lub lokalna kotłownia. Efektem są wymierne korzyści inwestycyjne i eksploatacyjne dla inwestora oraz wszystkich lokatorów.

Mieszkanie w stanie deweloperskim - dlaczego warto?

Jak już zostało wspomniane, mieszkania w stanie deweloperskim są wybierane głównie ze względu na cenę. W ten sposób wiele osób może szybciej spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że takie lokum wykończone tylko na podstawowym poziomie daje też wiele swobody i możliwości. Można je wykończyć po swojemu, kreatywnie i unikając powielania typowych mieszkaniowych standardów.