Ceny mieszkań na rynku pierwotnym. Od czego zależą?

11-03-2020

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są często bardzo zróżnicowane. Mimo podobnego standardu, wielkości lokalu, a nawet położenia mogą się różnić nawet o kilkaset złotych za metr kwadratowy. Wiele osób dziwi się tym różnicom, dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się dokładnie wyjaśnić, od czego zależą ceny mieszkań na rynku pierwotnym. Dlaczego jedno mieszkanie jest znacznie droższe od innego, które wydaje się nam do niego bardzo podobne?

Jakie czynniki wpływają na cenę nowych mieszkań?

Na cenę nowego mieszkania wpływ ma kilka różnych czynników. Decydując się na zakup lokalu z rynku pierwotnego, powinniśmy sobie z nich zdawać sprawę.


1. Przede wszystkim lokalizacja
To najważniejszy ze wszystkich czynników wpływających na cenę nowego mieszkania. Zasada jest prosta – im bliżej centrum miasta znajduje się nieruchomość, tym jej cena będzie wyższa. Dzielnice znajdujące się blisko centrum miast są zawsze najatrakcyjniejsze, ponieważ są dobrze skomunikowane i najwięcej osób chce w nich mieszkać.


2. Dobra komunikacja
Na cenę ma także wpływ dobre skomunikowanie danej lokalizacji z centrum miasta, a także z innymi dzielnicami. Jeżeli mieszkanie jest położone w pobliżu stacji metra, pociągu miejskiego albo przystanków tramwajowych czy autobusowych, to jego cena będzie wyższa. Każdy lubi mieszkać w pobliżu środków komunikacji miejskiej, dzięki której bez większych problemów można dotrzeć do różnych miejsc w mieście bez konieczności ruszania samochodu.


3. Wszystko pod ręką
Wyższa cena nowego mieszkania może być spowodowana także bliskością różnych punktów usługowych, przychodni, sklepów, przedszkoli, szkół czy parków albo innych terenów przeznaczonych do rekreacji na świeżym powietrzu. Mieszkanie, które jest usytuowane w pobliżu takich miejsc, jest droższe, ponieważ jego właściciel będzie mógł w przyszłości zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne na dojazdy.


4. Standard wykończenia
Przeglądając oferty sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego, zwracajmy uwagę na standard, w jakim jest wykonany cały budynek i konkretne lokum. Jak zrobiona jest elewacja budynku i jak wykończone są wszystkie części wspólne? Czy na terenie osiedla znajduje się plac zabaw, siłownia, a może ochrona? Jakich materiałów użyto do wykonania i wykończenia budynku? Czy jego bryła jest atrakcyjna architektonicznie? Te wszystkie czynniki bezpośrednio wpływają na cenę mieszkania. 


5. Atrakcyjność mieszkania
Często mieszkania o zbliżonym metrażu znajdujące się w jednej inwestycji mogą różnić się ceną – skąd biorą się takie dysproporcje? Przede wszystkim ma na nie wpływ atrakcyjność danego mieszkania. Piękny widok roztaczający się z okien, dobry rozkład pomieszczeń, powierzchnie dodatkowe (np. taras, balkon albo ogródek) czy ekspozycja względem stron świata – te wszystkie walory mieszkania będą nas dodatkowo kosztować.