7 zalet mieszkania na parterze

08-02-2021

Przez lata utarło się przekonanie, że mieszkania na parterze są mniej atrakcyjne, niż te na wyższych piętrach. Nowoczesne budownictwo i korzystne położenie oraz rozwiązania technologiczne sprawiły, że parterowe mieszkania nie są już owiane złą sławą, a ich zalety są coraz wyraźniej dostrzegalne przez klientów. Co sprawia, że są one coraz atrakcyjniejsze?

Położenie

To, co czasem uważane jest za wadę mieszkania na parterze, jest także jego zaletą. Pokonanie zaledwie kilku schodków, zamiast wielu pięter, by dostać się do mieszkania, ma wielkie znaczenie, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wnieść ciężkie zakupy. Także w przypadku zapomnienia czegoś, łatwo i szybko można wrócić do mieszkania. To jedna z największych zalet mieszkania na parterze. Ta dostępność jest porównywalna z komfortem, jaki daje dom.

Niezależność od windy

W nowoczesnym budownictwie zwykle jest winda, co oczywiście jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem, jednak niezależność od niej jest jeszcze bardziej wygodna. Problemy techniczne, awarie – wszystko to wiąże się z koniecznością z korzystania z niej. Parter jest niezależny od konieczności wykorzystania windy, co z pewnością ułatwia codzienne życie i umożliwia łatwy dostęp do mieszkania.

Możliwość posiadania ogródka

W nowoczesnych budynkach wielorodzinnych przy mieszkaniach parterowych najczęściej projektuje się ogródki lub duże tarasy. Ta możliwość posiadania dostępu do własnego ogrodu jest niewątpliwą zaletą mieszkań parterowych. Ogródki przy mieszkaniach parterowych mają różnorodną wielkość, co także umożliwia dopasowanie oferty dostępnych mieszkań do własnych oczekiwań.

Łatwiejsze przeprowadzki i remonty

Położenie mieszkania na parterze w znacznym stopniu ułatwia przeprowadzkę. Choć jest to zwykle wydarzenie jednorazowe, to już w przypadku remontów i konieczności wnoszenia sprzętów i mebli, jest niezwykle wygodne. Tym bardziej, że remonty i wymiany sprzętów w mieszkaniu mogą odbywać się stosunkowo często. Znacznie łatwiej je zorganizować i wymagają one mniejszego wysiłku, gdy mieszkanie położone jest na parterze.

Możliwość dostosowania do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnością

Mieszkania parterowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych oraz tych, które mają ograniczoną sprawność. Umożliwiają one łatwe dostosowanie dostępu do mieszkania, poprzez montaż podjazdu dla wózków, a seniorom niwelują konieczność pokonywania wielu schodów. Dostępność do ogródka wprost z mieszkania jest także niebagatelną zaletą mieszkania parterowego.

Niższa cena

Niektóre z mieszkań parterowych są tańsze niże te, położone na wyższych piętrach. Wynika to z uprzedzeń potencjalnych klientów do mieszkań tego typu. Ta zła sława związana jest z dawniejszymi problemami z ogrzewaniem, czy hałasem na parterze. Dziś są one właściwie wyeliminowane poprzez odpowiednią termoizolację mieszkań oraz zmniejszoną dostępność hałasu z zewnątrz, dzięki zastosowaniu nowoczesnych drzwi.

Idealne dla rodzin z małymi dziećmi

Młoda rodzina z pewnością doceni zalety mieszkania parterowego. Konieczność wychodzenia z mieszkania na piętrze, wraz z wózkiem i niemowlęciem na ręku, bywa bardzo uciążliwa, a w przypadku mieszkania na parterze problem ten właściwie znika, gdyż do pokonania jest tylko kilka schodków, a często można na zewnątrz wyjść także przez ogród. To właśnie ogród jest też niewątpliwą zaletą mieszkań parterowych dla rodzin z małymi dziećmi, którym można zorganizować bezpieczną przestrzeń na zewnątrz do zabawy na świeżym powietrzu.

Wybierając mieszkanie, warto wziąć pod uwagę wszystkie jego zalety, gdyż każde piętro ma swoje dobre i złe strony. Rozważając je wszystkie, może się okazać, że to właśnie parter jest najwygodniejszym miejscem do życia.